درمان قوز کمر با ماساژ

قوز چیست؟

قوز (پشت برآمده) اغلب در کودکان قبل از مدرسه ای و مدرسه ای دیده می شود. یکی از دلایل مهم قوز در این سن وضعیت غلط قرار گیری بدن در هنگام نوشتن و خواندن است علاوه بر این دلیل دیگر بسیاری از بیماری های مزمن ارگان های داخلی باعث قرارگیری غیر طبیعی کمربند شانه ای، قفسه سینه می شوند و بدین وسیله باعث افزایش قوز خواهد شد (برای مثال افزایش قوز سینه ای در اثر اسم مزمن).از طرفی دیگر در اثر قوز حرکت قفسه ی سینه کاهش پیدا کرده در نتیجه باعث کاهش حجم ریوی و سخت تر شدن کار قلب می شود در نتیجه تاثیر بسیاری در کاهش سلامتی کودک می گردد.

علائم و نشانه ها

? سربه طرف پایین خم شده و هفتمین مهره گردنی بالا آمده و مشهود است.

? شانه ها به طور قابل ملاحظه ای به طرف جلو افتادگی دارد.

? کتف ها از پشت بالا آمده از هم دور شده اند.

? در قوز کمر حجم قفسه سینه کاهش پیدا می کند در نتیجه حجم ریوی کاهش می یابد و کار قلب سخت می شود و در نتیجه تأثیر بسیاری در کاهش سلامتی کودک دارد.

? قفسه سینه به طرف داخل رفته است.

? شکم به طرف جلو برآمدگی دارد.

? زاویه خمیدگی لگن خاصره کاهش می یابد.

درکودکان سنین بالاتر خیلی سریع توسعه می یابد و تبدیل به پشت برآمده یا قوز می شود. نقطه مشترک بین قوز و پشت برآمده کم شدن انحنای پایین کمر در هر دو ناهنجاری می شود .

photo_2015-12-15_09-24-29

شیوه های ماساژ و حرکات درمانی برای ناهنجاری های قوز و پشت برآمده یکسان می باشد، برای این که در هر دو ناهنجاری عضلات مشابه ای دچار ناهنجاری می شوند، در هر دو مورد عضلات کمر کشیده می شوند، عضلات ناحیه قفسه سینه (خصوصاً قسمت بالایی) انقباض اضافی داشته و کوتاه شده اند و در نهایت عضلات ناحیه شکم ضعیف می شوند.

درمان با ماساژ

از انواع شیوه های ماساژ برای انواع گروه های عضلانی و درمان قوز استفاده می شود.

روش انجام ماساژ

? حالت اولیه ( درازکش روی شکم )

۱) کــمــر

   * ماساژ با انرژی

بعد از ماساژ نوازشی که در تمام سطح پشت کمر انجام می شود، ماساژ مالشی و سپس ماساژ مشت و مال در قسمت پشت کمر انجام می شود .

photo_2015-12-15_09-24-36

اما زیر کتف ها (قسمت بالای عضله ذوزنقه) به دلیل اینکه انقباض اضافی وجود دارد از مالشی که آرام و ملایم است استفاده می کنیم.

با هدف افزایش تونوس عضلانی (خصوصاً قسمت وسط و پایین عضله ذوزنقه) از ماساژ ضربه ای استفاده می کنیم.

۲) نـاحـیـه بـاسـن

   * ماساژ با انرژی

نوازشی دایره ای، مالشی شدید و خصوصاً مشت و مال و ضربه ای.

? شـروع حـرکـت

دراز کش روی کمر

۳) قسمت قدامی قفسه سینه

قسمت بالای قفسه سینه ماساژهای آرامشی بکار برده می شود. نوازشی همراه با لرزشی، کشش همراه با لرزشی، در قسمت پایینی قفسه سینه (بین دنده ها) از ماساژ های پرانرژی استفاده می شود.

۴) شــکــم

   * ماساژ با انرژی

علاوه بر ماساژ نوازشی و مالشی از ماساژهایی نظیر نیشگون گرفتن و ضربات آرام با دست استفاده می شود.

?  گرداوری کننده : آزاده صحراگرد

1 دیدگاه در “درمان قوز کمر با ماساژ

  1. Chuck گفت:

    she will pull and re-list next year if she do&n7e#821s;t get nearer her price, but with markets continuing to sag, and the testing issue not going away, I am not budging. Wife says she won’t go to the mat for any house, so it looks like seller gets to be a homeowner for another winter.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *