ماساژ و سندرم تونل کارپال (مچ دست)

اگرشما دچاردرد، بی­حسی، کرختی و مورمورشدن درمچ یا دستان خود هستید، ممکن است مبتلا به سندرم تونل کارپال شده باشید. گاهاً این حس سریعاً ناپدید می شود اما داشتن اطلاعات بیشتردراین مورد کمک می کند که درصورت بازگشت مشکل بتوانید با آن برخورد کنید و همچنین کمک می کند تا دریابید که شناخت تکنیک­های ماساژ برای سندروم تونل کارپال، جهت تاثیردردرمان و تسکین این درد، چقدر مفید خواهد بود.

photo_2015-11-25_18-08-25

? ❓❓ سندرم تونل کارپال چیست؟

تونل مچ دست شما، مسیری است که ساعد توسط مچ دست به کف دست (پالم) می­رسد. این کانال باریک که تقریباً به اندازه انگشت شصت تان می باشد، شامل ۹ تاندون و یک عصب است.

اگر عصب میانی دراین کانال درتنگنا قرارگیرد، با تورم ناشی از آرتریت، روماتوئید، بارداری، مشکلات تیروئیدی، چاقی، یائسگی، دیابت، یک شکستگی در مچ دست و یا دیگر فاکتورهای خطر، منجربه عوارض دردناکی می­شود. معمولاً علایم آن درسمت شصتی کف دست بروز کرده وغالباً حس سوزن­سوزن شدن یا کرختی به انگشت شصت شما و یا دو، سه انگشت اول می­دهد. معمولاً این ضایعه دردست پرکاررخ می­دهد و منجربه حرکات ناهنجار دست می­شود. افراد گاهاً جهت تسکین دردشان، به ناحیه درد ضربه می زنند، اما در صورت بدترشدن علایم این تکنیک کارآمدی خود را از دست می­دهد.

? ❓❓ چه چیزی کمک کننده است؟

“آتل بستن مچ دست و دیگردرمان­های محتاطانه، به شما کمک خواهد کرد”. این چیزی است که کلینیک مایو (Mayo) می­گوید. درصورتی که تنها، علایم ملایم تا متوسط، برای کمتر از ۱۰ ماه داشته­ باشید. جراحی و داروهایی مثل کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، دیگر راه­های کمک کننده هستند.

گذشته ازاین، تاثیرو درمان­های طبیعی دیگری نیزبرای سندرم تونل کارپال وجود دارد، به طورمثال هرازگاهی استراحت دادن به مچ دست یا گذاشتن کمپرس­های آب سرد جهت کاهش تورم درناحیه تونل کارپال نیزمفید خواهد بود. گرفتن ماساژ نه تنها باعث شل شدن عضلات و بافت­های دست و مچ می­شود، بلکه مزیت­های دیگری نیزبه همراه دارد.

? وضعیت­های بهبود یافته :

کلینیک مایو (Mayo) هشدارمی­دهد که وضیعت ضعیف ممکن است باعث شود شانه­های شما به سمت بالا حرکت کرده و عضلات شانه و گردن شما کوتاه شوند. این کارمنجربه تحت فشار قرار گرفتن اعصاب درگردن شده که انگشتان، دست و مچ شما را تحت تاثیر قرار می­دهد. گرفتن ماساژ ریلکسی قادربه شل و ریلکس کردن عضلاتی است که دراثروضعیت بد، دچاردرد شده اند و باعث راحتی مفاصل و تسکین و بهبود نقاط فشارمی­شود. این کارباعث می شود تا بدن شما به وضعیت طبیعی و سالم خود برگردد که برای سال­ها اثراتی مثبت درپی خواهد داشت. البته کاهش درد، اولین و بارزترین نتیجه گرفتن ماساژ سندرم تونل کارپال است. اما مطالعه­ای درسال ۲۰۱۰ توسط “Touch Research Institute At The University Of Miami(Florida)” نشان داد که گرفتن ماساژ مستمر قادربه بهبود قدرت حرکات انگشتان می­شود.

? مزایای ماساژ پیشرفته هات استون میکس

بعلاوه محققان دریافتند که افراد دچاردرد ناشی ازآرتریت، فیبرومیالژیا، سندرم تونل کارپال و دیگر مشکلات مربوط به دست، دراثرگرفتن ماساژ بهترمی­خوابند. ماساژ پیشرفته هات استون میکس به این دلیل موثرنشان داده شده است که ریلکس شدن عضلات تحت حرارت مستقیم سنگ­ها، منجرمی شود تا ماساژتراپیست به لایه­های عمیق­ترعضله دسترسی داشته باشد. سنگ­های داغ منجربه گشادی عروق خونی و نیزافزایش جریان خون نه تنها دردست، بلکه درکل بدن می­شوند. تسکین درد مزمن با کاهش استرس و ریلکسیشن عمیق افزایش یافته که درمجموع باعث بهبود سلامتی می­شود.

?  گرداوری کننده : آزاده صحراگرد

3 دیدگاه در “ماساژ و سندرم تونل کارپال (مچ دست)

  1. مینو گفت:

    بسیار مطلب مفید بود

  2. Nyanna گفت:

    Certains oublient que le système tourne pas pareille (Mac et PC). Alors il est puissant, oui, pour un Mac. L’équivalent sur Windows, serait qu’il ait 20go de ram et une plus grosse carte gr2h#ique&p8a30;

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *