بیماری فلج صورت و درمان با ماساژ

فلج عصب صورتی یا در اصطلاح طب سنتی لَقْوه، بیماری‌ای است که در آن عصب چهره‌ای، فلج می‌شود. شایعترین علت آن فلج بل است.

photo_2015-11-19_17-50-25

فلج صورت که از آن با عنوان فلج محیطی صورت هم یاد می شود از جمله شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان است که به دلایل مختلف از قبیل تصادف، ضربه، قرار گرفتن در معرض آب‌وهوای بسیار گرم یا سرد، ابتلا به ویروس و هر آنچه عملکرد ریشه‌های عصبی این ناحیه را مختل کند، به‌وجود می‌آید. براساس آمار ارائه شده از سازمان جهانی بهداشت از هر ۵ هزار نفر در جهان، یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود. این بیماری که خیلی آرام و بی‌صدا به سراغ بیمار می‌آید از جمله بیماری‌هایی محسوب می‌شود که علاوه بر درگیر کردن بخشی از اعضای بدن به لحاظ روحی و روانی بیمار را تحت‌تاثیر قرار داده و به مرور برخی بیماری‌های روحی از قبیل افسردگی و اضطراب را در او ایجاد می‌کند. زیرا این بیماری جذابیت، جذابیت و شادابی صورت بیمار را نشانه می‌رود.

در دوران پزشکی امروز، فلج صورت با نام چارلز بل گره خورده است. این بیماری که معمولاً به شکل یک طرفه و یک فلج محیطی صورت است، باعث ضعف ماهیچه صورت در طرف گرفتار می شود. بل تعریف کاملی از بیماری شرح داده است اما به لحاظ تاریخی صدها سال قبل از آن پزشکان دیگری این بیماری را شرح داده اند، اگرچه به دلایل متفاوتی مانند سخت بودن زبان متن اصلی این موضوع نادیده گرفته شده است. نخستین و مشهورترین این پزشکان که این بیماری را شرح داد محمدبن ذکریای رازی (Rhazes) بود. در این مقاله، ما در مورد نظر خود بحث می کنیم.

بررسی اسناد تاریخی نشانگر آن است که فلج عصب صورت به قدمت عمر انسان سابقه دارد و در نقاشی ها، پیکره ها، نقاب ها و پاپیروس ها به تصویر در آمده است. اگرچه این بیماری کشنده نیست، می تواند تأثیر معکوس بر کیفیت زندگی داشته باشد. فلج عصب صورت باعث عدم تقارن صورت و به هم خوردن حالت های چهره می شود. ناتوانی در بستن پلک می تواند منجر به التهاب قرنیه و کوری شود. اما تا پایان قرن نوزدهم میلادی هیچ درمان جراحی برای این بیماری ذکر نشده و بنابراین بسیاری از بیماران مبتلا به فلج عصب صورت باید یک رنج مادام العمر را تحمل کنند. اگرچه درمان جراحی برای فلج عصب صورت در قرن نوزدهم مطرح شد، روش های جراحی میکروسکوپی نوین در طول ده سال گذشته انقلابی در درمان این بیماری ایجاد کرده است.

✅ نام شناسی

لقوه را در موارد مختلف، نام‌های مختلف می‌دهند، مانند بیماری کجی دهان یا کژدهانی. لقوه حالت چشم و ابرو و لب و پیشانی را به هم می‌زند، به گونه‌ای که گاهی لب‌ها کوژ شده و روی هم نمی‌آید. گاهی نیز لقوه‌گرفتگان نمی‌توانند چشم‌هایشان را ببندند و پلک بر هم کشند.همچنین به لقوه کژرویی نیز می‌گویند.

اگرچه در تاریخ پزشکی نوین، این بیماری توسط چارلز بل (۱۸۴۲-۱۷۷۴) شرح داده شده است، بررسی اسناد پزشکی قدیمی نشان می دهد که این بیماری نخستین بار توسط پزشک ایرانی، علی ابن سهل ابن ربن طبری (ت: ۸۰۸ یا ۸۰۷ ؛ م: ۸۶۲ یا ۸۶۱) شرح داده شده است.

رازی (Rhazes) (925 – ۸۶۵ پس از میلاد) نخستین پزشک در تاریخ علم پزشکی بود که شرح کاملی از فلج عصب صورت ارایه داد و برخی درمان ها را پیشنهاد نمود.

پس از او، دیگر پزشکان ایرانی مانند پورسینا (۱۰۳۵-۹۸۳ پس از میلاد) و جرجانی (قرن دوازدهم) هم این بیماری را توصیف کردند.

محمد ابن زکریای رازی پزشک و عالم بزرگی بود که مجموعه ۲۶ جلدی تحت عنوان “الحاوی” را خلق نمود. رازی در ۸۶۵ پس از میلاد در شهر کهن ری در نزدیکی تهران زاده شد. او یکی از با استعدادترین دانشمندانی بود که بیش از ۱۸۰ عنوان کتاب در پزشکی و سایر رشته های علمی نوشت.

کشف الکل و اسید سولفوریک به رازی منتسب است که به پیشرفت پزشکی و شیمی کمک کرده است.

در کتابش الحاوی، بسیاری از بیماری ها را شرح داده است که در این بین یکی از عنوان ها به فلج عصب صورت اختصاص یافته است. به منظور نشان دادن دقت توصیف او، بخشی از ترجمه این کتاب در مورد فلج عصب صورت در پی می آید.

لقوه یا فلج عصب صورت: این بیماری است که ناگهانی اتفاق می افتد و نیمی از صورت دچار فلج شل شده و کج می شود و به سمت مخالف منحرف می شود. بنابراین اگر ماهیچه سمت چپ لب درگیر باشد، لب به سمت راست کشیده می شود و آن قسمت از فک و گونه نیز تحت تأثیر قرار می گیرد .

این بیماری در زبان یونانی به نام ((تشنج عضله ای مغزی)) یا ((تشنج دیافراگرامی مغزی)) خوانده می شود و به معنای سفتی در عضلات سر است.

✅ نشانه ها و سر نخ های تشخیصی       

از بیمار باید پرسیده شود که آیا حس سمت درگیرمانند سمت دیگر است یا نه؟ همچنین، باید این نکته مورد ارزیابی قرار گیرد که حس سمت درگیر به طور مبالغه آمیزی افزایش یافته یا نه؟

اگر فرد احساس درد در استخوانهای صورت، گونه و پوست دارد، می تواند یک نشانه ابتدایی از کج شدن دهان باشد. بنابراین، باید از تماس با سرما اجتناب شود و حجامت صورت نگیرد.

ممکن است انقباضات ناگهانی ماهیچه ای در صورت از علایم ابتدایی بیماری باشد.

پوست پیشانی در سمت درگیر می تواند آنچنان سفت شود که چین و چروکهای قبلی از بین برود یا تعدادی چین و چروک جدید در صورت ظاهر شود. بیمار از بستن پلکهای خود ناتوان است و حتی اگر حرکت مختصری وجود دارد، این بسته شدن کامل نیست.

چهره در هنگام خندیدن کج می شود و چشم در سمت درگیر گودرفته و کوچکتر از طرف مقابل است و آبریزش مداوم وجود دارد.

بیمار از سمت سالم صورت برای جویدن استفاده می کند.

صحبت کردن بیمار بریده بریده شده و بیمار روحیه ی پایینی داشته و شکست خورده به نظر می رسد.

برخی بیماران در ناحیه گیجگاهی دچار سردرد (نوع میگرنی) می شوند.

اگر دهان بیمار را باز نموده و زبان را به پایین بفشاریم، انتهای کام نرم (زبان کوچک) فلج است و مقداری ترشحات اضافی و تغییر رنگ وجود دارد.

نوعی از این بیماری وجود دارد که دو طرفه است.

✅ چه افرادی مستعد به این بیماری‌اند؟

در اساس متون کهن و آموزه‌های طب سنتی چین از بیماری فلج محیطی صورت با نام «انحراف یکطرفه چشم یا دهان» یاد شده است. این بیماری حدوداً از ۲هزار سال پیش در میان مردم جهان وجود داشته است. بسیاری از درمانگران طب سنتی چین اقلیم و شرایط آب و هوایی خیلی سرد یا خیلی گرم را در ابتلا به این بیماری موثر می‌دانند. به اعتقاد این درمانگران قرار گرفتن در معرض بادهای سرد، ابتلا به ویروس و کم‌خونی از جمله مواردی است که امکان ابتلا به این بیماری را در افراد افزایش می‌دهد. از دیدگاه این درمانگران این عوامل و برخی عوامل خارجی دیگر می‌تواند تعادل بدن را به هم زده و با ایجاد اختلال در عملکرد کبد مانع از دفع سموم و مواد موذی از بدن و ابتلا به این بیماری شود.

✅ چگونه این بیماری بروز می‌کند؟        

غالباً فلج صورت به‌صورت ناگهانی در افراد بروز می‌کند. به این ترتیب که فرد شب به خواب می‌رود و صبح که بیدار می‌شود احساس می‌کند به‌صورت جزئی با حرکت نکردن عضلات صورت در یک طرف صورت روبه‌روست یا علائم سرماخوردگی دارد. درصورتی که این اختلال‌ها به‌صورت همزمان در فردی مشاهده شد بهتر است در نخستین فرصت به پزشک مراجعه کرده و برای درمان اقدام کند.

✅ ابتلا به این بیماری در ماه‌های سرد     

بسیاری از مردم در جهان در ماه‌های سرد سال به این بیماری دچار می شوند. به این ترتیب که با قرار گرفتن در معرض هوای سرد به بی‌حسی عضلات صورت و عدم‌حرکت آن‌ها مبتلا می شوند. بنابراین این افراد باید سعی کنند در زمان‌هایی که در معرض هوای سرد قرار دارند صورت خود را با کمک شال یا دستمال از برخورد مستقیم با جریان هوای سرد، محافظت کنند. البته گاهی هوای خیلی گرم نیز موجب بروز این اختلال می شود. بنابراین باید عضلات صورت را از قرار گرفتن در معرض آب و هوای بسیار گرم یا بسیار سرد هستند، جلوگیری کرد.

✅ تمرین های تکنیکی در منزل

در ادامه فرایند درمانی درمانگر طب سوزنی تکنیک‌های ساده اما بسیار کاربردی را به بیمار آموزش می دهد که بیمار مبتلا به فلج صورت از این تکنیک‌ها در طول روز و در محل کار یا منزل استفاده کند.

ماساژ نقطه های گیج‌گاهی در ۲ طرف سر از جمله نقاطی است که ماساژ دادن آن در طول روز ۲ تا ۳ بار به‌مدت ۲ دقیقه توسط درمانگران توصیه شده است.

درمانگران ماساژ، نقطه میان ۲ ابرو را نیز برای بهبود حرکات چشم، پلک و عملکردهای مناسب آن توصیه می کنند. این نقطه را ۲ تا ۳ بار در روز هر بار به‌مدت ۲ دقیقه ماساژ دهید.

برای افزایش میزان حرکت پره های بینی فشار دادن نقاط کنار پره بینی نیز بسیار مؤثر است.

افرادی که به دلیل ابتلا به فلج صورت قادر به خندیدن نیستند و اعصاب دور لب آنها دچار اختلال حرکتی شده است با ماساژ دادن نقاط اطراف لب در خلاف جهت عقربه های ساعت می توانند به بهبود خود کمک کنند.

درمانگران طب سوزنی چین به افراد مبتلا به فلج های محیطی مانند؛ فلج صورت توصیه می کنند که نقاط ذکر شده را در مجموع روزی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماساژ دهند.

ماساژ این نقاط تاثیر زیادی در روند بهبودی بیماران و بازگشت حرکت های حسی و حرکتی آنها خواهد داشت.

✅ غذاهای اسیدی را فراموش کنید          

در طول پروسه درمانی رژیم غذایی ویژه ای وجود دارد که توسط متخصص به بیمار ارائه می شود. در این رژیم غذایی رعایت نکات و دستورهایی به پیشروی بهتر روند درمانی و کوتاه شدن مراحل درمان بسیار کمک می کند. یکی از مهم‌ترین این پرهیزها، عدم‌مصرف مواد غذایی، خوراکی‌ها و میوه‌های اسیدی است. بنابراین بهتر است در طول مدت درمان از مصرف گوجه سبز، سرکه، آب میوه و سایر مواد اسیدی و نیز مواد با طبع سرد بخصوص ماست و دوغ پرهیز کنید و از مواد با طبع گرم مانند خرما، سیب شیرین، عسل، زیتون، نبات، و غیره استفاده نمایید

✅ آشنایی با ماساژ درمانی در فلج صورت

برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی، از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن، ذکر شده است؛ بخصوص در ماساژ سوئدی که برای کاهش درد عضلانی، کاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر است. در این نوشتار، به طور خلاصه با ماساژ درمانی   آشنا خواهید شد.؟

ماساژ درمانی عبارت است از دست‌ورزی بر روی بافت‌های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی ازصدمات و سرعت در بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن کمک می‌کند. امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می‌کنند.

✅ ماساژ درمانی چگونه عمل می‌کند؟

معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می‌گذارند. زمانی که ماهیچه بیش ازحد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسید لاکتیک می‌تواند باعث درد گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ و به طور عام ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت‌های مزبور می‌رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می‌کند. همچنین عضلات در حال کشش می‌توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر بتریج فشار عضله بر اعصاب در گیر کاهش یافته و درد کاهش می‌ابد. علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین‌ها (نابود کننده‌های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می‌شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می‌نماید. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آن‌ها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می‌شود.

✅ ماساژ سر

با لمس کردن جمجمه که تمام اعصاب بدن انسان در آن قرار دارد و تنش و استرس از آنجا شروع می‌شود می‌توان تمام عملکرد‌های نادرست بدن را از بین برد. همچنین عملکرد کلیه سیستم‌های بدن را به حالت نرمال باز گرداند و برای بیماری‌های گردن ستون مهره‌ها وتمام بیماری‌هایی که به دلیل استرس در فرد بروز بروز می‌کنند و بیماری‌های روانی بسیار مفید است.

✅ ماساژ کاهونا (هاوایی)

یک درمان شفا بخش است. عامهترین معنی کلمه کاهونا «دست دوست داشتنی» است. این ماساژ یک سبک درمانی عمیق و موزون است که با ریتمی بسیار آرامبخش انجام می‌شود. در این ماساژعلاوه بر کف دست از ساعد و آرنج هم برای ماساژ استفاده می‌شود. تکنیک‌های این ماساژ به شل شدن عضلات افزایش گردش خون رفع چسبندگی عضلات کمک می‌نماید. اعتقاد بر این است که افکار و الگوهای رفتاری منفی به عنوان خاطرات بد باعث می‌شوند که بدن هماهنگی خود را با محیط اطراف از دست بدهد، و از دست دادن هماهنگی و فقدان عشق و دوستی منجر به بروز استرس و پریشانی بدن می‌شود که بصورت اشکال مختلف بیماری مشاهده می‌شود بنا بر این هدف از این ماساژ باز گرداندن هماهنگی به بدن می‌باشد.

?  گردآوری کننده : آزاده صحراگرد

26 دیدگاه در “بیماری فلج صورت و درمان با ماساژ

 1. Lavon گفت:

  This diet isn’t necessarily low carb, it elimimates bad carbs like fruit and grain based carbs. I still think making sure they are2n#8&17;t cooked in lard etc. I need to add some weights as well

 2. محمد اشرف سلیمان گفت:

  عرض سلام :
  مادر بنده چهار سال میشود که از ناحیه چپ فلخ گردیده و حرکت ندارد ماساژ بسیار زیاد برایش کردم و چی باید کرد لطفا چیزی معلومات ارایه نموده ممنون سازید .

  1. زارع گفت:

   سلام دوست عزیز.منم همین امسال دوار این عارضه شدم سمت چپ صورتم دوار عارضه بلز شد.ب تشخیص دکترم قرص پردنیزولول ۵۰و کیوتن خوردم.روغن بنفشه کنجدی هرشب تو دماغم میریختم.ماساژ میدادم.زنجبیل هم ریختم تو روغن زیتون ماساژ میدادم صورتمو.بعد از دوهفته رفتم دکتر دکتره گفت تو استثنایی ک اینقد زود خوب شدی.

   1. مجید گفت:

    سلام کدوم دکتر رفتین خواهشا ب منم بگین ۰۹۳۸۰۷۵۷۳۹۹

   2. سمانه گفت:

    سلام.ببخشیذ شما در اثر چه چیزی دچار این بیماری شدید؟برادر بنده ٢٢ روزه تصادف کرده و اینجوری شده.در اثر ضربه مغزی و شکستگی جمجمه.میتونه با این کارایی که شما کردین خوب بشه؟

    1. haidi گفت:

     سلام منم ۵ سال پیش تصادف کردم مثل داداش شما اصلن یهطرف صورتم هیچ حرکتی نداشت اما به مرور زمان خیلی بهتر شدم ولی کامل خوب نشدم بهش بگو بیخیالش بشه هرچی بیشتر بهش فکر کنه دیرتر خوب میشه فیزیوتراپی خوب بود ولی الان رفتم طب سنتی گفت تا ۶ ماه بعد از تصادف بهتر درمان میشم

   3. نازنین گفت:

    اقای زارع خواهش میکنم راهنماییم کنین اسم وشماره دکتررو لطفا بگین ،برای پدرم میخوام

   4. فاطمه گفت:

    سلام روغن برا چی ریختین توی بینیتون یا زنجبیل با روغن زیتون واسه چی ریختین من مامانم اینجور شده صورتش

   5. ابوالفضل گفت:

    سلام داداش لطف میکنی شمارتو برام میفرستی یا اس ام اس میکنی ممنون میشم نترس نه کلاه بردارم نه مزاحم چون الان یکساله ب این بیماری دچار شدم دیگه خسته شدم۰۹۳۰۰۲۲۳۵۵۸

   6. محمد گفت:

    اسم دکتر میگن ۰۹۱۱۹۸۷۵۷۷۳ ممنون

   7. محمد گفت:

    اسم دکتر ۰۹۱۱۹۸۷۵۷۷۳

  2. Botamim گفت:

   سلام دوستان
   این مریضی ( فلج صورت)
   فقط فیزیو تراپی و ماساژ رو اصلا فراموش نکنید اگر زود به دکتر مراجعه کنید از ۲تا ۵ روز ۷۰ درصد در همان ۱۰ جلسه فیزیوتراپی خوب میشند فقط استرس یا زیاد فکر اینکه خوب نمیشه نباشند ان شاءالله خوب میشند من پدرم ۳ ماه طول کشید خوب شد ۱۴ جلسه فیزیوتراپی دکتر رفت بعد از اون هم حدود یکی دوهفته توی خونه ماساژش میدادم خدا را شکر الان خوبه

 3. منم به این بیماری دچار شدم خدا کنه زودی خوب شم میخندم خندم کجه

  1. ولی دکتر به من گفت که بیماری ویروسی هست و بعد از مدتی (چند ماه) داروهایی هم که به من داده همش زد ویروس هست اونم با مصرف بالا در روز

 4. سهیلا گفت:

  سلام عزیزان ، من بیست سال پیش فلج بلز گرفتم و بعد ازدرمان شکر خدا خوب شدم فقط چشم چپم کوچک ماند ، خیلی عذاب میکشم ، خواهش میکنم به منهم بفرمایید برای درمان به چه پزشکی مراجعه کنم و ایا داروهای سنتی و فیزیو تراپی می تواند موثر باشد ؟
  سپاسگزارم

  1. تارا گفت:

   من رفتم تزریق چربی چون عدم قرینگی زیاد بود و ماساژ هم میدم.

  2. ابوالفضل گفت:

   منم همینجوری شد چشمم کوچیک شد اشک چشمم خشک شده بود یه عمل سرپایی کردم بدون بیهوشی خوب خوب شد چشمم عملشم زیاد وقت گیر نیست

 5. سوزان گفت:

  سلام عزیزان ، من بیست سال پیش فلج بلز گرفتم و بعد ازدرمان شکر خدا خوب شدم فقط چشم چپم کوچک ماند ، خیلی عذاب میکشم ، خواهش میکنم به منهم بفرمایید برای درمان به چه پزشکی مراجعه کنم و ایا داروهای سنتی و فیزیو تراپی می تواند موثر باشد ؟
  سپاسگزارم

 6. ناشناس گفت:

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 7. سهراب گفت:

  من الان سه هفته است سمت راست صورت- دندان های جلو و بخش جلوی زبانم کرخ شده. به دکتر مراجعه کردم. بعد از ام – آر-ای، گفت چیزی تو مغزت نیست. مقداری دارو و ویتامین داده ولی تا حالا اتفاق خاصی نیافتاده و همچنان بی حسی صورتم را دارم. البته بعضی از ساعت های روز بهتر می شه ولی دوباره بی حسی بر می گرده. لطفا راهنمایی کنید.

  1. الی گفت:

   منم سه روزه یکدفعه اینجوری شدم و کرختی وبیحسی سمت راست صورت نرفته. نمی‌دونم باید چه کنم یا به چه دکتری مراجعه کنم

 8. عارف گفت:

  سلام عزیزان بنده ۲۰ سال پیش به این بیماری گرفتار شدم پیش بهترین دکترا رفتم تا میشد هزیته کردم بلکه جواب بگیرم چون که جوان بودم زیبای صورت برام مهم بود بعد این همه دوندگی ۵۰ درصد جواب گرفتم دکترها گفتن بهتر از این نمیشه بیست ساله با این بیماری کنار اومدم هیچ وقت نمیخوام بخندم چون که باعث خجالتم میشه چشم راستم کوچیک میشه گوشه لبم زیاد باز میشه. حالا بعد از این همه سال یکی پیدا شده میگه بیار مطب طب سوزی انجام بدم بلکه جواب بده اونم نه یک جلسه بلکه ۲۰ جلسه اونم هزینه داره. نوندم برم یا نه نظر شما چیه؟

  1. جواد گفت:

   سلام خوبی
   از طب سوزنی جواب گرفتی؟

  2. کیمیا گفت:

   سلام دوستان.من دقیقا ۱۹سالم بود،گرفتار این بیماری شدم ،الان بیست سال هس،ولی متأسفانه علاوه بر مشکلات ظاهری،درد شدید در ناحیه ابتلا دارم ،لطفا اگر از طب سوزنی جواب گرفته اید به اشتراک بگذارید ،سالم وتندرست باشید

 9. سمیه ن گفت:

  سلام.
  نوزاد ۶ روزه ی من همه ی اعضای صورتش متقارن و عادیه.فقط وقت گریه لب پایینش میکشه به سمت پایین بقیه حرکاتش عادیه ..میشه بفرمایید مشکل کجاست؟و اینکه درمان داره؟ ممکنه خودبخود درست شه؟با ماستژ میشه کاری براش کرد؟پزشک اطفال که بی ایکه معاینه کنن از دو متری یه نگاه سر سری انداخت گفت ماهیچه نداره مادرزادی و درستم نمیشه..خیلی غصه خوردم خیلی..

  1. مهسا گفت:

   سلام لطفا به دکتر مسعودی متخصص مغز واعصاب شیراز مراجعه کنید و پیچ اینستا هم ببینید عمل پیوند عصب ۵ به ۷ انجام دادن جواب داده شاید برای بعضی هامفید باشه من بعد بیست سال رفتم وایشان گفتند ۵۰ درصد موفقیت است اگه با طب فیزیکی و سنتی جواب نگرفتی بیاعمل کن الان دارم تا جایی که پیشرفت در نوار عصبم باشه طب فیزیکی و سنتی انجام میدم نشد میرم جراحی ولی برای خیلی ها جواب داده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *